


| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 6.73 mm |
| Width | 6.22 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 2.39 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Number of Elements | 1 |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 months ago) |
| Max Power Dissipation | 56.8 W |
| Power Dissipation | 56.8 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 765 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 18 A |
| Rds On Max | 77 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 150 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Turn-On Delay Time | 10.3 ns |
| Turn-Off Delay Time | 15.8 ns |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 2.8 ns |
| Rise Time | 3.1 ns |
| Gate Charge | 8.4 nC |
| Drain to Source Resistance | 61 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 150 V |
| Schedule B | 8541290080 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 months ago) |
| Gate to Source Threshold Voltage | 4 V |
Stock: 35
Distributors
pcbx
Unit Price$0.95414
Ext.Price$0.95414
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.95414 | $0.95414 |
| 10 | $0.78173 | $7.81730 |
| 25 | $0.70981 | $17.74525 |
| 50 | $0.64450 | $32.22500 |
| 100 | $0.58520 | $58.52000 |
| 300 | $0.56104 | $168.31200 |
| 500 | $0.53787 | $268.93500 |
| 1000 | $0.51488 | $514.88000 |
